Informatie over Diagnose Behandel Combinatie (DBC)

Uitleg over het gebruik van een DBC

Het betalen van uw ziekenhuiszorg gebeurt via zogenoemde DBC-zorgproducten. DBC staat voor Diagnose behandel combinatie. In een DBC staan uw diagnose, de behandeling en controles bij elkaar. Meer uitleg over de werking van een DBC kunt u hier vinden: www.nza.nl/betalen-van-ziekenhuiszorg(https://www.nza.nl/documenten/videos/2017/12/12/betalen-van-ziekenhuiszorg).

Hoe werkt een DBC?

Een DBC heeft een vaste looptijd. Dit hangt af van uw behandeling bijvoorbeeld:

  • Tot 42 dagen bij een poliklinische behandeling met een kleine operatie (zoals een biopt of kleine ingreep).
  • Tot 90 dagen bij een poliklinische behandeling zonder operatie.
  • Tot 120 dagen bij een opname in het ziekenhuis of bij ingewikkelde zorg.
  • Uitzonderingen: sommige DBC’s worden afgesloten op de dag voor de volgende behandeling (bv: chemotherapie, niersteenvergruizer, intravitreale injecties), ook gelden er voor het specialisme cardiologie afwijkende afsluitregels. 


Zodra de DBC sluit, worden de geregistreerde zorgactiviteiten gebundeld en als één zorgproduct gedeclareerd bij uw zorgverzekeraar. Als uw zorg daarna doorgaat, bijvoorbeeld met een vervolgoperatie of controle, dan wordt er automatisch een nieuwe DBC geopend volgens landelijke regels.

De startdatum van het zorgproduct is de datum van de eerste zorgactiviteit. Deze zorgactiviteit heeft misschien al plaatsgevonden vóór het eerste consult in het ziekenhuis. Denk bijvoorbeeld aan een laboratoriumonderzoek van uw bloed dat eerder werd afgenomen.

Wanneer u langer onder behandeling blijft, wordt er opnieuw een DBC gestart. De startdatum van de DBC voor de vervolgbehandeling sluit aan op de afsluitdatum van uw voorgaande DBC. De startdatum van het vervolg-DBC zorgproduct is dus niet gelijk aan het eerstvolgende ziekenhuisbezoek


Wat betekent dit voor uw kosten?

  • Uw zorgverzekeraar betaalt elke DBC apart.
  • Heeft u nog eigen risico openstaan in dat jaar? Dan kan het zijn dat u voor meerdere DBC’s een eigen bijdrage betaalt, afhankelijk van uw polis.
  • Uw ziekenhuisrekening ontvangt u niet direct van ons, maar via uw zorgverzekeraar.

Vervolgafspraken en wachttijd

In elk ziekenhuis bestaan er wachttijden. Dit betekent dat u niet altijd direct terecht kunt voor een afspraak op de polikliniek, voor een onderzoek, behandeling of operatie, als uw situatie niet acuut is. Hierdoor kan het voorkomen dat u enige tijd moet wachten voordat uw behandeling kan beginnen. Soms is een vervolgafspraak pas mogelijk nadat een DBC is afgesloten. Dit komt bijvoorbeeld door medische planning of wachttijd. Er begint dan een nieuwe DBC, en dat kan opnieuw invloed hebben op uw eigen risico. Meer informatie staat op de website van de Nederlands Zorgautoriteit.(https://puc.overheid.nl/nza/doc/PUC_771787_22/) 


Wilt u weten of een snellere behandeling mogelijk is? Vraag het aan uw arts of neem contact op met de polikliniek. U kunt ook wachttijden vergelijken met andere ziekenhuizen.


Waarom deze regels?

Alle ziekenhuizen in Nederland moeten zich houden aan de regels van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Wij mogen daar niet van afwijken. Zo zorgen we dat de kosten eerlijk worden gedeclareerd.